Forum za učenike osn. škola u Banjaluci
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Forum za učenike osn. škola u Banjaluci

Na ovaj forum neka se prijave svi koji idu / su u skorije vrijeme išli u neku od osnovnih škola u Banjaluci!!!
 
HomeHome  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  TražiTraži  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

 

 Sve vezano za hemiju...

Go down 
+2
SerbianFighter
Determinanta
6 posters
AutorPoruka
Determinanta
Direktor (admin)
Direktor (admin)



Female Broj komentara : 462
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-09-05

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime9/12/2008, 8:23 pm

H2O , CaO , Ca(OH)2 i sve ostale teškopamtive stvari vezane za hemiju pitamo i objašnjavamo ovdje!!!
Na vrh Go down
https://osn-skole-bl.bosnianforum.com
SerbianFighter
Moderator
Moderator
SerbianFighter


Male Broj komentara : 314
Age : 29
Mjesto : Bogu iza nogu, pa prva desno.
Registration date : 2008-09-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/6/2008, 11:17 pm

Hemija mi je predmet koji sam "volio" u osmom razredu.
Bilo je lako nauciti gradivo, a i nastavnik je bio dobar.
Ove godine hemija je predmet koji je dosadan i to previse.(nadam se da nastavnica hemijue ne cita ovo)
Ako neko treba pomoc oko hemije, kao sto Nina rece, nek pita ovde pa cemo zajedno pokusati naci rjesenje.
Na vrh Go down
Determinanta
Direktor (admin)
Direktor (admin)



Female Broj komentara : 462
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-09-05

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/9/2008, 11:21 pm

Hemija je predmet koji sam zavolila ove godine jer me je nastavnica natjerala da se dobro namucim da bih dobila pet - i dobijem cetiri... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Sad Sad pirat tongue Razz Razz tongue Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
Na vrh Go down
https://osn-skole-bl.bosnianforum.com
Determinanta
Direktor (admin)
Direktor (admin)



Female Broj komentara : 462
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-09-05

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/14/2008, 12:21 am

Da li znate kako se nazivaju jonizovani gasovi ?
Na vrh Go down
https://osn-skole-bl.bosnianforum.com
Determinanta
Direktor (admin)
Direktor (admin)



Female Broj komentara : 462
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-09-05

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/31/2008, 1:07 am

Vidim da niko već duže vrijeme ne odgovara ovdje, pa evo vam i odgovor...
Jonizovani gas ili plazma je gas koji se zbog jedinstvenih osobina smatra posebnim agregatnim stanjem materije uz čvrsto, tečno i gasovito stanje. Jonizovan znači da se bar jedan elektron odvojio od matičnog atoma ili molekula prevodeći ga u pozitivan jon.

A sad, jedno pitanje: meni ovo iz organske hemije nikako nije jasno. Ne razumijem nikako ove jednačine gdje se metan kombinuje sa hlorom u prisustvu svjetlosti pa nastaje nešto deseto čemu ne znam ime... Kakva je ustvari to reakcija?

Može li neko molim vas da mi pomogne, treba mi to do utorka... Hvala unaprijed!


Nikolina: komentar modifikovan dana: 10/31/2008, 3:57 pm; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
https://osn-skole-bl.bosnianforum.com
SerbianFighter
Moderator
Moderator
SerbianFighter


Male Broj komentara : 314
Age : 29
Mjesto : Bogu iza nogu, pa prva desno.
Registration date : 2008-09-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/31/2008, 3:12 pm

To je supstitucija tj zamjena.
Svi brojevi ovde trebaju da budu manji i da se pisu u donjem desnom cosku elementa uz kojeg stoje

CH4 + Cl2 ---------> CH3Cl + HCl

CH3Cl + Cl2 ---------> CH2Cl2 + HCl

CH2Cl2 + Cl2 ---------> CHCl3 + HCl

CHCl3 + Cl2 ---------> CCl4 + HCl
Kao sto vidite (ako se bas udubite u ove formule) smanjuje se broj atoma vodonika "H" a povecava se broj atoma hlora "Cl'


SerbianFighter: komentar modifikovan dana: 10/31/2008, 6:24 pm; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : Prepravio sam neke formule)
Na vrh Go down
Determinanta
Direktor (admin)
Direktor (admin)



Female Broj komentara : 462
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-09-05

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime10/31/2008, 4:02 pm

Citat :
CH4 + Cl2 ---------> CH3Cl + HCl

CH3 + Cl2 ---------> CH2Cl2 + HCl

CH2 + Cl2 ---------> CHCl3 + HCl

CH + Cl2 ---------> CCl4 + HCl

Jesi li siguran da si ovo dobro napisao?
Meni u svesci (a i u knjizi) piše:

CH4 + Cl2 ---------> CH3Cl + HCl

CH3Cl + Cl2 ---------> CH2Cl2 + HCl

CH2Cl2 + Cl2 ---------> CHCl3 + HCl

CHCl3 + Cl2 ---------> CCl4 + HCl

???
Na vrh Go down
https://osn-skole-bl.bosnianforum.com
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime11/27/2008, 5:35 pm

danas sam dobio 5- iz hemije... je je je.. Razz ... Ali koji ce mi onaj - (minus) ... Dala mi jer sam stavio ClH umesto HCl.. Sad i jos neke sitne greske... Oce neko da mi objasni kako se pisu formule? Zasto HCL a ne CLH? To ne razumijem a nastavnica je prestroga, ne smijes ni ruku podic'... Evil or Very Mad
Na vrh Go down
LiKuShA




Broj komentara : 6
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/13/2008, 4:23 pm

ey ljudi ja nemam blage veze iz hemije...je l može neko da mi objasni zadatke???uglavnom su zadatci vezani sa kovakentne(ako sam dobro napisala) i jonske veze i tako te gluposti...imam 5 iz odg(al me pitala samo teoriju Very Happy ),a u ponedjeljak me pita te zadatke...pomažitee..
unaprijed hwala:D
Na vrh Go down
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/13/2008, 6:59 pm

Posto su kovalente (ne kovakente) i jonske veze, pretpostavljam da pricas o 8. razredu...

Tu spadaju relativne atomske mase molekula i jedinjenja i odredjivanje molekula sa jonskom i kovalentnom vezom...

Mr (molekulsa relativna masa) npr. H3PO4 ti ide ovako = pomnozis indeks vodonika (3) sa relativnom masom vodonika sto daje 3 * Ar(H) a to ti ispadne 3 (indeks) * 1 (relativna atomska masa vodonika) + (plus), onda imas fosfor ciji je indeks 1 a relativna masa 32 (valjda)... Znaci samo 32 (1 * 32) + imas kiseonik ciji je indeks 4 a Ar 16 (Ar= relativna masa valjda to znas) znaci 4 * 16... To ti sve na kraju ispadne 3*1+32+4*16 = 3 + 32 + 64 = 98 ... Nadam se da si ukapirala ako nisi reci da objasnim malo bolje o.0

btw. Ide me hemija... Samo je problem sto sam izgubio knjigu kek...
Na vrh Go down
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/13/2008, 7:06 pm

A odredjivanje je li kovalentna ili jonska veza ti je cista teorija i PSE (periodni sistem elemenata)...

Znaci kovalentna veza su ti sva jedinjenja u cijem sastavu imas samo nemetale (elementi sa zutom podlogom) npr. H20, NH3, HCL itd...
Jonska veza su ti sva jedinjenja u cijem sastavu imas metal i nemetal (siva podloga i zuta podloga)... NPR. CuO, NaCl, MgCl i sl...

btw. Nadam se da je jasno... Ako nije jbg onda... Sta vam ja mogu
Na vrh Go down
LiKuShA




Broj komentara : 6
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/18/2008, 10:06 pm

hwala puno...pomogli ste mi...sad sam skontala...Very Happy
Na vrh Go down
Dorotea94
Zamjenik direktora
Zamjenik direktora
Dorotea94


Female Broj komentara : 8
Age : 29
Mjesto : Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-10-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: ...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/20/2008, 5:24 pm

Koji je hemijski element otkrila Marija Kiri????
Ovo pitanje za vas je postavila moja baka hemicarka!!!
Rekla je da je super forum
Na vrh Go down
SerbianFighter
Moderator
Moderator
SerbianFighter


Male Broj komentara : 314
Age : 29
Mjesto : Bogu iza nogu, pa prva desno.
Registration date : 2008-09-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/20/2008, 5:45 pm

Gospodja Marija Kiri je otkrila radijum i polonijum - koji je nazvan po Poljskoj, zemlji u kojoj se rodila...
Pozdravi baku...xD
Na vrh Go down
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:36 am

Ja sam mislio da je ona otkrila Kirijum (Cm) ... o.0
Na vrh Go down
maya

maya


Female Broj komentara : 110
Age : 30
Mjesto : BORIK,Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-10-10

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:43 am

Pyranth (citat):
Ja sam mislio da je ona otkrila Kirijum (Cm) ... o.0


i ja isto .....stavise bila sam sigurna..... confused scratch lol! lol!
Na vrh Go down
SerbianFighter
Moderator
Moderator
SerbianFighter


Male Broj komentara : 314
Age : 29
Mjesto : Bogu iza nogu, pa prva desno.
Registration date : 2008-09-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:46 am

Mislim da je nazvan tako u njenu cast a ne da ga je ona otkrila - mislim xD

Pogledajte na wikipediji, ja pisem ono cega se sjecam...
Na vrh Go down
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:47 am

Ma daj Aco ne gledam ja dzaba Nac. Geografiju o.0
Na vrh Go down
SerbianFighter
Moderator
Moderator
SerbianFighter


Male Broj komentara : 314
Age : 29
Mjesto : Bogu iza nogu, pa prva desno.
Registration date : 2008-09-06

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:50 am

yup provjerio sam ona je otkrila radijum i polonijum a kirijum je nazvan po njoj i njenom muzu...xD
Na vrh Go down
maya

maya


Female Broj komentara : 110
Age : 30
Mjesto : BORIK,Banja Luka, BiH
Registration date : 2008-10-10

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 12:51 am

aha...nisam znala...hvala aco.. lol! lol! lol!
Na vrh Go down
Pyranth
Moderator
Moderator
Pyranth


Male Broj komentara : 194
Age : 28
Mjesto : Ono tamo vamo pa skrenes desno
Registration date : 2008-11-26

Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime12/24/2008, 10:23 pm

A covjece... Znam da je umrla od leukemije i da je radila sa radioaktivnim metalima ali glupo je za bana da se ne nazove elemenat po njenom imenu dok je bila ziva... o.0
Na vrh Go down
Sponsored content





Sve vezano za hemiju... Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Sve vezano za hemiju...   Sve vezano za hemiju... Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Sve vezano za hemiju...
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Sve vezano za biologiju (antropologiju, ekologiju ...) !!!

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
Forum za učenike osn. škola u Banjaluci :: Školski predmeti :: Hemija-
Idi na:  
Free forum | ©phpBB | Free forum support | Report an abuse | Latest discussions